Instagram Facebook YouTube

wellness

Wellness sekce bcrossgymu v současné době tvoří finská sauna s odpočívárnou s kapacitou 8-10 lidí.

Co je saunování a jaké má přínosy pro organismus

Sauna je druhem termoterapie tedy léčebné metody, která využívá příznivé účinky mírného přehřátí tkání či celého organismu. Termoterapie funguje na principu Hormeze, tedy příznivého účinku mírné zátěže na organismus, která posiluje odolnost organismu, zpomaluje jeho stárnutí a chrání před civilizačními chorobami. Při saunování dochází k zátěži organismu formou krátkodobého přehřátí organismu nad normální tělesnou teplotu (zhruba na 39 °C).

Mimo příznivé účinky na regeneraci svalů a tkání dále klinické studie ukázaly, že sauna může snižovat hladiny cukru u diabetiků, posilovat srdce a tím bránit jeho selhání u kardiaků, dále zlepšovat prokrvení organismu a v neposlední řadě příznivě působí na psychiku člověka.

Doporučení pro saunování:

Neexistuje žádná doporučená doba, po kterou by se měl člověk saunovat. Přesto je nutno dbát na pocity pálení nosu a kůže obličeje a zvýšeného pocitu horka a nevystavovat tělo stresu z přehřátí, pokud je to nepříjemné nebo se začne dělat nevolno. Za doporučené se považuje nepřekračovat 15 minut pobytu ve vytopené sauně (podle teploty vzduchu v sauně).

Naše sauna bývá vytopena na 92 °C a za ideální doporučujem tři kola saunování po dobu 10-15 minut (dle odolnosti jedince).

Omezení pro saunování:

Saunování se nedoporučuje při chorobách srdce a krevního oběhu, dále při kožních chorobách a pokud je člověk nastydlý nebo má chřipku (to už je zpravidla pozdě na budování imunity). Ačkoliv sauna uvolňuje, je to pro tělo extrémní zátěž, a tak se nedoporučuje, aby člověk chodil do sauny velmi unavený nebo nevyspalý. Člověk by neměl být ani hladový nebo naopak přejedený. Stejně tak by neměl mít žízeň.

Protože se člověk během saunování hodně potí, je netné tělu dodávat dostatečné množství tekutin, v čemž je vhodné pokračovat i po skončení saunování. Je třeba myslet na to, že každé vystavení těla stresu jak v horkem, tak v chladem je riziková záležitost a podle toho si nastavit své limity a dobu saunování. 

Jak se správně saunovat:

Před prvním vstupem do potírny se umyj mýdlem a osprchuj a setři s těla veškerou přebytečnou vlhkost po sprchování! Do sauny si vezmi prostěradlo, které obdržíš při vstupu na recepci, slouží jako podložka mezti tělo a dřevěné lavice v sauně a pokud máš,, tak i masážní houbu nebo kartáč a hlavně - do sauny se chodí BEZ oblečení! V sauně dýchej jen ústy. Suchý vzduch při dýchání nosem vysušuje sliznici a způsobuje bolest hlavy. Při pocení masíruj povrch těla. Po 8–15 minutách se opláchni pod sprchou nejlépe studenou vodou. Proceduru teplo, chlad opakujte třikrát, aby měla sauna účinek. Při saunování je nutné hodně pít, nejlépe čistou vodu, ale i minerálku, džus, chladný čaj, naprosto nevhodný je alkohol.

Do budoucna plánuje rozšíření sauny o další prvky sportovního wellness, které podpoří Tvoji regernaci ...

Otvírací doba sauny je od 1.2.2023 nastavena na tyto dny a časy:

úterým středa, čtvrtek, neděle od 16:00 do 21:00

Pro individuální termíny v jiných časech, ať už pro jednotlivce nebo skupiny, piš na email info@bcrossgym.cz.